Відомий факт, що на думку (позитивщики, читай: “концепцію”) виникає емоція, що є початком характеристики самопочуття, стану.
Зараз у мене в практиці щодня піднімається питання: їхати чи не їхати закордон? Ось, що ми напрацювали.
Звичайно, рішення має прийматись індивідуально, в залежності від обставин, особистості, можливостей і потреб. Але на моє глибоке переконання, важливо ЯКИМ ти туди їдеш. Отож,
БІЖЕНЕЦЬ – людина, яка БІЖИТЬ. Це спосіб втікти від чогось, врятуватися. Це чітка мета. Але і обставини скоріше ті, що “виганяють”. Так, часто відчувається примус, тиск, невільність.
ПЕРЕСЕЛЕНЕЦЬ – людина, яка переОСЕЛЯЄТЬСЯ, тобто має свідоме виважене рішення / бажання і з надією на прекрасне майбутнє самостійно збирає речі та переїжджає ЖИТИ в інше місце. Стан контролю ситуації, надія, очікування кращого, активність, готовність долати труднощі нової культури. Для тих, хто багато років мріяв жити в якійсь конкретній країні за мирних часів, це радість від можливостей.
ГІСТЬ – людина, яка поїхала в іншу країну побути деякий час, погостювати і повернутися додому. Почуття впевненості, що буде можливість повернутися, відчуття невтрати дому, перебування в іншій країні як перепочинок для втомленої психіки (“тайм-аут” від воєнного стану).
Щоб нас не гнало перетнути кордон, але вибір за нами, як себе там сприймати. Відповідно, як себе там почувати, відновлювати, будувати плани, жити.
А от як змінити те ставлення до ситуації, Вам підкажуть наші розумні герої-психологи.
Інформацію підготувала, к.психол.н., доцент
Наталя Ханецька.