14 квітня 2022 року відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання теорії та практики психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців», присвячена 60-річчю Хмельницького національного університету, організована кафедрою психології та педагогіки. Конференція проходила он-лайн на платформі Zoom. У конференції взяли очну участь понад 100 осіб, заочну – понад 150 осіб.
З вітальним словом виступили:
Синюк Олег Миколайович – доктор технічних наук, професор, проректор з наукової роботи Хмельницького національного університету
Павлюк Євген Олександрович – доктор педагогічних наук, професор, декан факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту.
Потапчук Євген Михайлович – доктор психологічних наук, професор кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету, заслужений працівник освіти України.
Євген Михайлович представив і першу доповідь у пленарному засіданні «Психологія людини в умовах війни», у якій були підняті питання способів реагування людини на травматичні події, до яких належить війна.
Миронець Сергій Миколайович – завідувач кафедри Київського торгівельно-економічного університету доктор психологічних наук, професор (м. Київ) – у своїй доповіді «Професійно-психологічна готовність кризового психолога до діяльності в умовах війни» поділився власним практичним досвідом роботи під час війни.
Ткач Богдан Миколайович – доктор психологічних наук, старший дослідник, професор кафедри кримінального права, процесу та криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія» (м. Київ) – представив цікаву і непересічну доповідь про інноваційні дослідження у нейропсихології «Нейроперсоноцентричний підхід у терапії посттравматичного стресового розладу».
Важливу доповідь про те, що окрім війни, ми маємо думати і про перспективи, зробив Соловей Микола Васильович – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної освіти (м. Хмельницький) – «Молодий спеціаліст у фокусі змін сучасної освіти і парадигми підвищення кваліфікації».
Практичні аспекти роботи з кризовими станами були подані у доповіді «Використання протоколів білатеральної стимуляції для роботи з кризовими станами» Волошина Володимира Миколайовича – психолога, психотерапевта, супервізора, тренера, Ph. D. у психології, координатора дивізіону стресу і психологічної травми в національній психологічній асоціації (НПА), члена правління НПА, директора ГО «Інститут психології здоров’я» (м. Київ).
Юшкевич Руслан Володимирович – практикуючий психолог, сексолог, кандидат в психотерапевти з методу символдрами, член Української спілки психотерапевтів, волонтер психологічної платформи «Перемога» (м. Хмельницький) – підняв питання інформаційної гігієни у доповіді «Фейки, дезінформація та маніпуляція в інформаційно-психологічних операціях».
Усі доповіді викликали жвавий інтерес у слухачів.
Окрім доповідей, на конференції традиційно було проведено низку майстер-класів і практичних занять (цьогоріч 9). Заняття проводили практикуючі психологи міста Хмельницького та Хмельницької області, а також колеги з міста Києва.
«Копінг-стратегії особистості у стресових ситуаціях: арттерапевтичний підхід» – Гальченко Вікторія Миколаївна – кандидатка психологічних наук, доцентка, доцентка кафедри педагогіки і психології дошкільної освіти педагогічного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова (м. Київ).
«Можливості використання біологічного зворотного зв’язку за варіабельністю серцевого ритму для психічної саморегуляції» – Гаврилькевич В’ячеслав Костянтинович – кандидат психологічних наук, доцент, лікар-психіатр (1997–2018), заступник директора Центру інноваційної педагогіки та психології, доцент кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету, член Української спілки психотерапевтів (секція клієнтцентрованої психотерапії), сертифікований практик HeartMath® (HeartMath Institute, Boulder Creek, California, USA) (м. Хмельницький).
«Дихальна парадигма в роботі з травмою» – Маліновська Марина Миколаївна – психологиня (клієнт-центрована модальність), травмафокусована психотерапевтка і тренерка, клініка психосоматики «Менталіс» (м. Хмельницький) та Підкалюк Наталя Олексіївна – лікарка-психіатр, груповий психоаналітик, травмафокусована психотерапевтка і тренерка, голова ГО «Інститут психосоматики та травмотерапії» (м. Хмельницький).
«Емоційне вигоряння. Ознаки, стадії, самодопомога» – Салко Наталія Олексіївна – психодинамічноорієнтована психотерапевтка, лідерка груп Балінта, голова ГО «Хмельницьке об’єднання психологів та психотерапевтів», приватна практика (м. Хмельницький) та Шульц-Клімішена Світлана Володимирівна – психологиня-психоаналітик, травмафокусована психотерапевтка, приватна практика (м. Хмельницький)
«Авторська арттерапевтична методика «Квадрат» у терапії емоційної травми» – Сергієнко Ірина Маратівна – кандидатка психологічних наук, доцентка, доцентка кафедри психології, глибинної корекції та реабілітації Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, керівниця відокремленого підрозділу ВГО «Арт-терапевтична асоціація» у Черкаській області, психодраматерапевтка РАfE, авторка теорії фантомної реальності, арттерапевтичних методик, метафоричних карт (м. Черкаси)
«Діти, підлітки і сучасність – що робити дорослим?» – Матвійчук Тетяна Владиславівна – кандидатка психологічних наук, доцентка, доцентка Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, дитяча, підліткова та сімейна психологиня, психотерапевтка у напрямку клієнт-центрованої терапії, фахівчиня з піскової терапії, авторка і ведуча навчальних семінарів для практикуючих спеціалістів у роботі з дітьми та підлітками, ведуча тренінгових програм для дітей, підлітків та молоді, голова секції дитячої та юнацької психотерапії Хмельницького осередку Української спілки психотерапевтів (м. Хмельницький).
«Використання керованих образів у роботі із болісними спогадами: досвід кататимно-імагінативної психотерапії» – Фримерштейн Вікторія Григорівна – викладачка спеціальних дисциплін Хмельницького фахового політехнічного коледжу Національного університету «Львівська політехніка», психотерапевтка Української спілки психотерапевтів (секція символдрами) та Інституту розвитку символдрами і глибинної психології, волонтерка психологічних платформ «Перемога» та «Розкажи мені» (м. Хмельницький)
«Віра як один із ресурсів людини в процесі переживання утрати» – Ниник Олена Олександрівна – консультантка в методі транскультурної позитивної психотерапії (приватна практика), тренерка міжнародної програми з відновлення емоційного здоров’я (м. Старокостянтинів)
Пошук внутрішніх та зовнішніх опор в роботі з мотивом символдрами «Квітка і три помічники» – Підопригора Юлія Анатоліївна – практична психологиня, психотерапевтка за методом символдрами, членкиня Інституту розвитку символдрами і глибинної психології та Української спілки психотерапевтів, волонтерка психологічної платформи «Перемога» (м. Хмельницький)
Учасники конференції, які відвідали майстер-класи і практичні заняття висловили про них схвальні відгуки.
Наприкінці конференції відбулась рефлексія проведеного заходу учасниками та Оргкомітетом.
Наводимо кілька відгуків від учасників конференції, доповідачів та ведучих майстер-класів і практичних занять:
«Було дуже гарно. Спілкування з мудрими людьми завжди надає сил!! Дякую».
«Дякую за організацію, за практичний досвід, спілкування з чудовими, мудрими людьми, було пізнавально, креативно, цікаво. Це дійсно важливо для нас всіх, в цей нелегкий час, щоб віднайти власний ресурс і мати можливість допомагати іншим. Дякую за вашу плідну працю!!!»
«З великою вдячністю до усіх організаторів та учасників!»
«Щира подяка усім причетним до проведення конференції! Пізнавально та ресурсно у нелегкий, воєнний час!»
«Дякую за чудову організацію, за можливість обміном практичного досвіду».
«Дякую, було цікаво і багато нового на цій конференції».
«Атмосфера була дуже теплою і затишною. Дякую за організацію! А слухачам – за активну участь!»
«Завжди приємно брати участь в добре організованих заходах. Щиро дякую за теплу атмосферу і чудових учасників!»
«Дякую за професійну організацію заходу! Було багато цікавої інформації».
«Ваша кафедра викликає захоплення і повагу».
Висловлюємо щиру подяку за цінну інформацію, корисні вміння і новий досвід доповідачам, ведучим майстер-класів і практичних занять, усім слухачам конференції, а також членам Оргкомітету.