Перейти до вмісту

Участь здобувачів вищої освіти і викладачів кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету у веб-семінарі психологів з Норвегії (Веаta Seibt, Nora Sveaass)

18 жовтня 2024 року здобувачі вищої освіти (магістерського та аспірантського рівнів) і викладачі кафедри психології та педагогіки взяли участь у веб-семінарі, присвяченому психологічній роботі з постраждалими від тортур та психологічного насильства. Семінар проводили Веаta Seibt, Nora Sveaass – норвезькі психологи, науковці з університету Осло. Варто зазначити, що професор Nora Sveaass – це відомий фахівець, експерт з питань біженців, порушень прав людини та психологічних наслідків тортур і насильства, а також лікування та реабілітації жертв тортур і насильства. Вона є засновницею NGO, Mental Health and Human Right Info та колишнім членом Комітету ООН проти тортур і Підкомітету ООН із запобігання тортурам.

Семінар викликав у слухачів велику зацікавленість, адже фахівці поділилася власним досвідом роботи з постраждалими від тортур, солдатами, які побували у полоні. Професор Nora Sveaass проаналізувала міжнародну законодавчу базу щодо запобігання тортурам, детально охарактеризувала види насильства та приділила багато уваги особливостям надання психологічної допомоги жертвам катувань. Звернула увагу слухачів, що психологічний вплив жорстокого поводження може бути у кількох умовах:  перебування під вартою, коли затриманий перебуває в стані вразливості та/або йому відмовили у звичайних гарантіях; тюремне ув’язнення в одиночній камері; ситуації постійного емоційного та психологічного страждання/тривоги (такі, як ув’язнення без вироку, надзвичайна розправа та таємне тримання під вартою, жорстоке поводження поза офіційним місцем ув’язнення).

Доречно зазначити, що цей веб-семінар є корисним для вивчення здобувачами вищої освіти (спеціальності 053) різних навчальних дисциплін, зокрема:

Кризове сімейне консультування; Соціально-психологічний супровід осіб у складних життєвих обставинах (для забезпечення такої компетентності як здатність здійснювати соціально-психологічний супровід осіб у складних життєвих обставинах і надавати психологічну допомогу учасникам бойових дій та їх сім’ям);

Теорія і практика збереження психічного здоров’я людини; Теорія і практика сімейного консультування (для забезпечення таких компетентностей як: уміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми; здатність діяти соціально відповідально та свідомо;  здатність виокремлювати, систематизувати та прогнозувати актуальні психологічні проблеми, чинники та тенденції функціонування й розвитку особистості, груп і організацій на різних рівнях психологічного дослідження; розв’язувати значущі комплексні проблеми професійної та/або дослідницько інноваційної діяльності у сфері психології та ін).

Колектив кафедри психології та педагогіки висловлює щиру вдячність  норвезьким психологам з університету Осло за цікаве та корисне заняття, яке сприяє формуванню у здобувачів системи ґрунтовних знань спеціальності 053 Психологія.

Професор кафедри психології та педагогіки Євген ПОТАПЧУК