Перейти до вмісту

Керівник наукової школи «Психологічні засади підготовки молоді до сімейного життя» виступив офіційним опонентом дисертації про сім’ї комбатантів

30 березня 2021 р. завідувач кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету, доктор психологічних наук, професор Євген Михайлович Потапчук прийняв участь у засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.457.01 в Інституті соціальної та політичної психології НАПН України (м. Київ).

Професор Потапчук Є. М. отримав запрошення виступити в ролі офіційного опонента кандидатської дисертації Умеренкової Наталії Федорівни «Психологічні особливості комунікативної поведінки дружин у сім’ях комбатантів» зі спеціальності 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. Як видно з назви дисертації, тема дослідження є надзвичайно складною, оскільки стосується комунікативної поведінки учасників бойових дій і їх дружин.

Зважаючи на війну на сході України, тема дисертаційного дослідження набуває особливої актуальності. Адже через воєнну агресію сусідньої держави понад 390 тис. наших громадян вже стали учасниками бойових дій. Як свідчить практика, багато хто з них повертається додому дещо іншими (чужими, агресивними, надломленими та ін.). Як результат ейфорія рідних людей від повернення демобілізованого військовослужбовця може змінюватися на глибоке розчарування. Рідня буває просто не готова до такого розвитку подій і часто губиться в цих ситуаціях. Звідси виникає потреба у теоретичному та емпіричному вивченні цієї проблеми і пошуку ефективних шляхів її вирішення. З цією метою дисертантка дослідила психологічні особливості комунікативної поведінки дружин у сім’ях комбатантів.

Варто зазначити, що професора Потапчука Є. М. запросили виступити в ролі офіційного опонента цієї дисертації не випадково. Адже вплив сім’ї на особистість військовослужбовця вже давно привертає його увагу. Кандидатську дисертацію Євген Михайлович захистив за темою «Психопрофілактика міжособистісних конфліктів у сім’ях військовослужбовців Прикордонних військ» (1998 р.). У докторській дисертації (2004 р.) він досліджував питання впливу сім’ї на психічне здоров’я військовослужбовця. Серед його здобутків є велика кількість наукових публікацій, присвячених вивченню психоемоційних станів учасників бойових дій та моделей поведінки подружжя, зокрема:

– Сім’я учасника бойових дій як суб’єкт відновлення його психічного здоров’я / Актуальні дослідження в сучасній вітчизняній екстремальній та кризовій психології : монографія / за заг. ред. В.П. Садкового, О.В. Тімченка; НУЦЗУ. Х.: ФОП Мезіна В.В., 2017. С. 403-413

– Психоемоційні стани учасників бойових дій та особливості їх діагностики і корегування. Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Сер. : психологічні науки [гол. Ред. О.Ф. Волобуєва]. Хмельницький : Видавництво НАДПСУ, 2016. № 3(5). С. 170-181.

– Особливості діагностики та корегування психоемоційних станів учасників бойових дій. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Психологічні науки». Вип. 2, Т. 2. 2017. С. 76 – 80.

– Моделі поведінки подружжя при реалізації основних сімейних функцій. Науковий журнал «Габітус» Причорноморського науково-дослідного інституту економіки та інновацій. Вип. 21, 2021. С. 268 – 274

– Особливості розподілу сімейних ролей за основними функціями сім’ї. SciencesofEurope. Praha, Czech Republic, 2021. № 63 (63). VOL 4. Р. 48-51.

Плідно в цьому напрямку працюють і його однодумці – колеги, учні, які входять до створеної ним у Хмельницькому національному університеті наукової школи «Психологічні засади підготовки молоді до сімейного життя». За час існування наукової школи її представниками захищені: докторська дисертація О. Посвістак (Тема: «Становлення психології сім’ї як галузі наукових знань у ХІХ-ХХ століттях») і 3 кандидатських дисертацій: дисертація Т. Левицької (Тема: «Розвиток психологічної готовності студентів до створення сім’ї»); дисертація А. Руденок (Тема: «Формування у майбутніх психологів готовності до запобігання та подолання сімейних конфліктів»); дисертація О. Петяк (Тема: «Психологічні особливості дефініції ревнощів та їх корекція у шлюбних партнерів»).

До речі Олена Петяк стала першим аспірантом кафедри, яка успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» за спеціальністю 05 – «Психологія». Вона є ученицею Комар Таїсії Василівни, яка захищала докторську дисертацію під керівництвом професора Потапчука Є. М. Таким чином спостерігаємо наявність вже трьох наукових поколінь, що є однією з ознак існування наукової школи.

Отже маємо надію, що наша наукова школа «Психологічні засади підготовки молоді до сімейного життя» буде і надалі об’єднувати талановитих дослідників, отримувати значні наукові результати, що дозволить їй послідовно завойовувати авторитет серед наукової еліти України.

Кафедра психології та педагогіки