Участь викладачів кафедри психології та педагогіки у науково-практичному заході у славному місті Лева

27 жовтня 2023 р. у Львівському державному університеті внутрішніх справ відбулася Всеукраїнська конференція «Психологія особистості фахівця в умовах воєнного часу та поствоєнної реабілітації», в якій прийняли участь викладачі кафедри психології та педагогіки професор Євген ПОТАПЧУК та доцент Дарія КАРПОВА. Вони представили учасникам конференції результати дослідження на тему «Особливості психологічної діагностики патологізуючих сімейних ролей як деструктивних моделей поведінки людини в умовах війни».

У виступі було акцентовано увагу на тому, що в умовах війни більшість людей, не зважаючи на якій відстані вони перебувають від району бойових дій, відчувають стрес, який супроводжується підвищеною тривогою, страхом, панікою, гнівом, відчуженням. Члени родини можуть відчувати емоційний дискомфорт, агресію, безвихідь, відчуження, самотність, що відображається на їхній поведінці. У цьому контексті особливу увагу привертають деструктивні моделі поведінки членів сім’ї, які прийнято називати патологізованими сімейними ролями. Зважаючи на те, що патологізовані сімейні ролі здатні викликати дисгармонію сімейного життя, сприяти виникненню сімейних конфліктів і психологічних травм, виникає потреба у розробці ефективного психологічного інструментарію для їх виявлення в поведінці членів сім’ї. Саме такий психологічний інструментарій, а саме авторську психологічну методику «Діагностика патологізуючих сімейних ролей (ДПСР) викладачі представили у своєму виступі. Авторська розробка зацікавила багатьох учасників конференції. Дехто з них запропонував співпрацю щодо практичного використання авторської психологічної методики.

Варто зазначити, що виступ викладачів кафедри слухали представники правоохоронних та військових структур, а також Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Львівського національного університету імені Івана Франка, Львівського торговельно-економічного університету, Національного університету «Львівська політехніка», Міжрегіональної Академії управління персоналом, Національного університету «Одеська юридична академія», Інституту психології імені Г. С. Костюка Національної Академії педагогічних наук України, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Національного фармацевтичного університету, Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Національної академії педагогічних наук, а також Харківського національного університету внутрішніх справ, Хмельницького національного університету, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Центру протезування та реабілітації «Superhumans Center», громадської організації «Інститут розладів сну та психотравматичних розладів» та ГО «Спілка освітян України».

Кафедра психології та педагогіки