Перейти до вмісту

Відбувся звіт здобувачів ступеня доктора філософії спеціальністі 053 «Психологія»

17 січня 2022 р. відбулося засідання кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету, на якому здобувачі ступеня доктора філософії спеціальності 053 «Психологія» прозвітували про результати виконання індивідуальних планів. У засіданні кафедри, крім викладачів, взяла участь стейкхолдер – завідувач кафедри психології Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», доктор психологічних наук, професор Людмила Матохнюк.

Першими докладно розповіли про результати своєї роботи аспіранти 4-го курсу навчання Антоніна Мельничук та Ольга Серга. Здобувачі представили свої здобутки за темами дисертаційних досліджень «Профілактика синдрому емоційного вигорання фахівців соціономічного профілю засобами позитивної психотерапії» (науковий керівник – професор Таїсія Комар) та «Формування психологічної готовності батьків до взаємодії з дітьми в період кризи підліткового віку» (науковий керівник – професор Євген Потапчук). Звіти засвідчили, що Антоніна та Ольга старанно виконують вимоги освітньо-наукової програми, набувають необхідних теоретичних знань, умінь, навичок, відповідних компетентностей. Результати своїх наукових пошуків вони активно висвітлювали у наукових публікаціях, приймали участь у зарубіжних і всеукраїнських конференціях. Заслуговує на увагу і схвалення те, що Антоніна Мельничук взяла участь у Всеукраїнському конкурсі авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» з авторською програмою «Формування стресостійкості та попередження емоційного вигорання фахівців соціономічного профілю (педагогів) засобами позитивної психотерапії Н. Пезешкіана «Ти – твоя опора», яка була визнана найкращою практичною програмою в номінації «Розвивальні програми». Також Антоніна отримала сертифікат консультанта базового рівня за напрямком «Позитивна психотерапія». Загалом аспіранти 4-го курсу продемонстрували багато здобутків, які вказують на те, що свої індивідуальні плани вони виконали сумлінно. Доречно зазначити, що за їхніми виступами уважно слідкували аспіранти молодших курсів. Здобутки Антоніни Мельничук та Ольги Серги можуть служити гарним прикладом для наслідування.

Далі звітували аспіранти 3-го курсу Наталія Пилявець (тема дослідження «Когнітивні стилі як детермінанти формування самозбережувальної поведінки студентської молоді», науковий керівник – професор Євген Потапчук) та Діана Чорна (тема дослідження «Психопрофілактика підліткової агресії в інклюзивному класі», науковий керівник – доцент В’ячеслав Гаврилькевич). Виступи третьокурсників продемонстрували, що в них теж є багато здобутків, які свідчать про результативність виконання індивідуальних планів роботи здобувачів. Доречно зазначити, що крім участі у науково-практичних конференціях, Наталія пройшла стажування у міжнародному проєкті «Мамина школа» за темами «Психологічна допомога сім’ям, які виховують дітей з глибоким порушенням зору. Корекція мовних порушень у дітей із зоровою депривацією» (72 год.), а Діана пройшла навчання за програмою підвищення кваліфікації асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти, які працюють в середній та старшій школі (30 год.). Як бачимо, здобувачі проходили курси підвищення кваліфікації в межах різних програм багатоетапного навчання, які прямо чи опосередковано відповідають тематиці їх дослідження.

Аспіранти 2-го та 1-го курсів навчання, також, продемонстрували результати своєї роботи, які засвідчили про ефективне виконання ними своїх індивідуальних планів. Зокрема другокурсники прозвітували про підготовку до проходження педагогічної практики у 4-му семестрі навчання. На це питання учасники засідання кафедри звернули особливу увагу, оскільки метою педагогічної практики є підвищення рівня набуття здобувачами компетентностей щодо здійснення освітнього процесу, набуття та вдосконалення навичок і вмінь навчально-методичної роботи. Викликає схвалення те, що другокурсники теж активно займалися підвищенням кваліфікації в межах програм, які пов’язані з тематикою їх досліджень. Наприклад: Аліна Вовк (тема дослідження «Психологічні умови розвитку шлюбного потенціалу особистості», науковий керівник – професор Євген Потапчук) успішно завершила курс навчання «Сімейне консультування» (28 год.).

Загалом звіт здобувачів ступеня доктора філософії спеціальності 053 «Психологія» продемонстрував, що вони старанно виконують вимоги освітньо-наукової програми, набувають необхідних теоретичних знань, умінь, навичок і відповідних компетентностей. На завершення засідання викладачі надали аспірантам корисні поради щодо використання можливостей Навчально-наукової лабораторії кафедри психології та педагогіки, Хмельницького психологічного центру для організації емпіричної частини дисертаційного дослідження, а також щодо особливостей оприлюднення наукових пошуків у науковому журналі Хмельницького національного університету «Psychology Travelogs» (Психологічні травелоги).